20 października już po raz czwarty odbyła się nasza autorska impreza – Noc Laboratoriów. Dzięki temu naukowemu wydarzeniu każdy z zainteresowanych mógł odwiedzić otwarte, niedostępne na co dzień miejsca, jakimi są wrocławskie laboratoria. Podobnie jak w poprzednich latach do Nocy Laboratoriów przyłączyły się również lokalne uczelnie, firmy, instytucje państwowe i naukowe, które otworzyły drzwi do swoich pracowni badawczych. W sumie oprócz Nokii swoje laboratoria udostępniło 17 instytucji.

Co czekało na zwiedzających?

Tysiące kilometrów kabli (dokładnie 7000km, czyli tyle samo, ile liczy trasa z Wrocławia na… Gibraltar), setki telefonów komórkowych, stacje bazowe, anteny czy rozlutownica, która wyglądem przypomina ploter, a tak naprawdę jest niezwykle precyzyjnym urządzeniem do lutowania i odlutowania dużych elementów elektronicznych. Ale to nie jedyne sprzęty, jakie można było zobaczyć w laboratorium Nokii. Za sprawą komór termicznych na własne oczy można było również przekonać się, w jak bardzo ekstremalnych warunkach testowany jest nasz sprzęt telekomunikacyjny, który jest schładzany do -40 oraz podgrzewany  do +55st. C. Piekarnik i zamrażarka w jednym.

Dodatkowo podczas IV edycji Nocy Laboratoriów na gości oprócz zwiedzania samych laboratoriów, czekały specjalnie przygotowane na tę imprezę stoiska, na których uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak wygląda od środka telefon komórkowy, co to jest stacja bazowa lub jak działa klatka Faradaya. Ta część dla zwiedzających odbyła się w otwartym w czerwcu tego roku Centrum Innowacji „Nokia GARAGE”, które jest swego rodzaju inkubatorem nowych pomysłów dostepnym dla wszystkich twórców nowych technologii (więcej informacji o tym miejscu zbajduje się na stronie www.nokiagarage.pl)

Podczas IV edycji Nocy Laboratoriów w naszej siedzibie można było również wcielić się w rolę technika i spróbować swoich sił przy stanowisku precyzyjnego lutowania, przy którym oprócz samej lutownicy używa się…mikroskopu, bowiem tak małe są układy scalone w sprzętach telekomunikacyjnych. Nasi goście mogli również zapoznać się z wirtualną rzeczywistością, systemem rozpoznawania twarzy, drukarkami 3D, zdalnie sterowanymi samochodami oraz innymi technologicznymi atrakcjami.

Nasze Centrum odwiedziło w sumie około 250 osób.