Baseband & SoC
jest działem zajmującym się rozwojem Modułów Systemowych wchodzących w skład infrastruktury stanowiącej Bazową Stację Nadawczo-Odbiorczą sieci komórkowej. Do naszych kluczowych zadań należy stworzenie platformy, na której wdrażane są różne technologie dostępu radiowego (3G, 4G, 5G). Platforma zawiera komponenty sprzętowe (HW), System-on-chip (SoC) i komponenty oprogramowania (SW).
TECHNOLOGIE:
Środowiska programistyczne: Linux, Eclipse RCP, Visual Studio, Qt Creator, Slickedit, VIM, PyCharm
Programowanie: C, C++, Bash, Python, Matlab, JavaScript
Testowanie: Testy jednostkowe i testy komponentów systemowych, Google Testing Framework, Jenkins, Robot Framework, integracja i testowanie systemowe
Zarządzanie projektem: Jira
Inżynieria wymagań: DOORS
Modelowanie: UML, Magic Draw
Inne: Kontrola wersji: GIT, GNU Make, Cmake, Puppet, Yocto, SVN
RF
jest częścią organizacji Nokia Radio Frequency and Advanced Antennas. Jesteśmy odpowiedzialni za specyfikację, projektowanie, wdrażanie, testowanie i utrzymanie oprogramowania produktów radiowych dla różnych technologii dostępu radiowego, w tym WCDMA, LTE i 5G. Jako grupy dzielimy się na samoorganizujące się zespoły, pracujące w środowisku Agile. Nasze produkty są tworzone głównie w C++ i C na kilku warstwach architektury oprogramowania, w tym zbliżonych do sprzętu, a także na wyższych poziomach abstrakcji. W tej chwili mamy prawie 500 inżynierów pracujących we Wrocławiu i Krakowie. Utrzymujemy bardzo ścisłą współpracę z zakładami w USA, Finlandii, Chinach i Rumunii. Jako organizacja odpowiadamy za integrację naszych produktów w całym cyklu życia produktu, co odbywa się w zautomatyzowanym środowisku Continuous Integration.
Wspólna i jasno określona wizja, otwarta komunikacja i głęboka pasja do innowacji to cechy, które najlepiej opisują nasze środowisko pracy i jego wyjątkową atmosferę. Wierzymy, że są to wartości, które kształtują przyszłość technologii.
L1
odpowiada za dostarczanie światowej klasy implementacji algorytmów DSP warstwy fizycznej dla technologii mobilnych 4G i 5G. L1 przyczynia się do odbioru zarówno tradycyjnych użytkowników, jak i urządzeń Internetu rzeczy (IoT). Ich własne środowisko System Component Test jest napisane od podstaw w Pythonie. Całe ich oprogramowanie działa w czasie rzeczywistym. Platformy sprzętowe, na których pracujemy, obejmują wyspecjalizowane cyfrowe procesory sygnałowe do procesorów ogólnego przeznaczenia.
TECHNOLOGIE:
Środowisko/platforma programistyczna (używamy również GIT)
Programowanie: C, C++, Python
Testowanie: Jenkins i własne środowisko
Zarządzanie projektami: Jira, Confluence, Office365, Quality Center, Rational DOORS
RAN Pz
(Radio Access Networks Productization) odpowiada za zapewnienie jakości stacji bazowych telefonii komórkowej pracujących równolegle w technologiach 3G, 4G i 5G. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu możliwe jest osiągnięcie pełnej skalowalności sieci operatorskiej w zakresie wykorzystywanej technologii. Zespoły produkcyjne są w pełni odpowiedzialne za ciągłą weryfikację systemu produktów i weryfikację specyficzną dla klienta produktów stacji bazowych w wielu technologiach dostępu radiowego.
Zakres testów na poziomie systemu jest oparty na jego funkcjonalnych i niefunkcjonalnych wymaganiach SFS oraz na kryteriach akceptacji na poziomie systemu. Testy zapewniają, że SBTS SW fizycznie działa zgodnie z projektem w środowisku E2E. Podczas testów na poziomie systemu produkt zdefiniowany przez testowany system jest postrzegany głównie jako szare pole. Innym rodzajem wymagań są specyficzne wymagania klienta, które nie zostały przetłumaczone na wymagania produktu w procesie rozwoju funkcji. Mogą to być te, które są znane po fazie opracowywania funkcji lub określone konfiguracje klienta, które powodują pewne interakcje funkcji itp. Zazwyczaj tego rodzaju wymagania są przeznaczone do uwzględnienia w fazie testowej na poziomie systemu.
TECHNOLOGIE:
Programowanie: Python, Bash
Testowanie: Robot Framework, sniffery sieciowe, analizatory widma, generatory sygnałów, programowalne tłumiki, emulatory kanałów, komory RF i wiele więcej
Zarządzanie projektami: Jira, Confluence, HP Quality Center, Reporting Portal
Zarządzanie wymaganiami: DOORS, EE Collaborator, Sphinx
Inne: GIT, SVN, Jenkins, GitLab, kolba, Nginx, Django
RAN Trunk
dział jest odpowiedzialny za prowadzenie ciągłej dostawy oprogramowania stacji bazowej (3G, 4G i 5G). Na codzienną pracę patrzymy przez okulary automatyki. Naszą ambicją jest zminimalizowanie interwencji człowieka i żmudnych, powtarzalnych zadań poprzez wykorzystanie technologii, od prostej automatyzacji po naukę o danych i postępy w ML. W testowaniu oprogramowania kluczem jest zero-touch – dlatego opracowujemy innowacyjne środowisko testowe, z którego korzystają inżynierowie na całym świecie. Nasze narzędzia wspierają tysiące testerów i kierowników projektów w ich codziennych zadaniach, przetwarzając i wizualizując dane w postaci pomysłowych metryk. Mamy bzika na punkcie optymalizacji i harmonizacji. Wykorzystujemy najlepsze praktyki, dopasowujemy procesy i centralnie poprawiamy jakość Trunk.
TECHNOLOGIE:
Programowanie: Python, Django, JavaScript, TypeScript, Angular, React
Testowanie: Robot Framework, Unified Test Environment, Puppeteer
Zarządzanie projektami: Jira, Confluence, HP Quality Center
Inne: PostgreSQL, Elastic Search, Redis, Docker, Kubernetes, Rabbit MQ, Celery, ngnix, Jenkins, PowerBI
Network & Performance Engineering
Dział, który rozwija ekosystem aplikacji do scentralizowanej obsługi inteligencji produktów Nokia (dane operatorów, parametry, konfiguracje, raporty aktywacji funkcji) i wiedzy o produktach (opisy parametrów i funkcji, korzyści i zależności) oraz wdrażania produktów (walidacja, migracja lub stosowanie zalecanych ustawień do plików konfiguracyjnych). Dlatego pracujemy na dużych zbiorach danych i wykorzystujemy nowoczesne technologie do zbierania, integracji i wizualizacji danych z różnych źródeł. W drugiej części ekosystemu projektujemy również responsywne aplikacje internetowe, które pomagają manipulować i dostarczać dane oraz wiedzę w sposób przyjazny dla użytkownika.
TECHNOLOGIE:
Frontend: JS/HTML5/CSS3, TypeScript, ES2019, React, Redux, Apollo
Backend: Node.js (Express, Fastify, NestJS), Python (Ariadne, Uvicorn, Fastapi)
Bazy danych i kolejki: PostgreSQL, MongoDB, Cassandra, RabbitMQ, Kafka, S3 HDFS+Parquet
Przetwarzanie i orkiestracja danych: Spark, Hadoop, Airflow (Python)
Wizualizacja danych: Tableau, PowerBI, Superset
Konteneryzacja: Kubernetes / Docker
Inne: Git, Nginx