Wprowadzenie do systemówtelekomunikacji mobilnej 5G -wykłady organizowane w semestrze letnim roku akademickiego 2021/22 przez Nokia oraz Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej.
Nazwa w języku polskim: Wprowadzenie do systemów telekomunikacji mobilnej 5G
Nazwa w języku angielskim: Introduction to 5G Mobile Communication Systems
Forma prowadzenia zajęć: zdalna
Terminy zajęć na Politechnice Wrocławskiej:
wykłady | Wtorki, 17:05 – 18:35 | Platforma MS Teams |
seminarium | Wtorki, 18:45 – 19:30 | Platforma MS Teams |
Wykłady przewidziane są dla Studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji
-I stopnia i II stopnia studiów
– dla kierunków studiów: Telekomunikacja, Teleinformatyka, Informatyka, Cyberbezpieczeństwo i innych, których Studenci spełniają poniższe wymagania wstępne
Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności i innych kompetencji: Kurs jest dedykowany dla studentów kierunku Telekomunikacja i Teleinformatyka starszych semestrów ze względu na posiadanie przez nich wiedzy i umiejętności z zakresu:
– podstaw telekomunikacji i przetwarzania sygnałów,
– podstaw radiokomunikacji,
– podstaw anten i propagacji fal radiowych,
– znajomości zasad działania i budowy systemów telekomunikacji mobilnej 2G, 3G i 4G.
Studenci innych kierunków również mogą zapisać się na ten kurs. Jednak specyfika wykładanych treści wymaga wcześniejszego uzupełnienia wiedzy o wymienione powyżej tematy.
Cele kursu
– Poznanie i zrozumienie architektury systemów telekomunikacji mobilnej 5G
– Poznanie i zrozumienie zasad działania interfejsu radiowego systemów 5G według standardów 3GPP
– Nabycie umiejętności wyszukiwania, opracowania i prezentacji treści technicznych
Efekty kształcenia
Z zakresu wiedzy: Ma wiedzę w zakresie systemów i sieci radiokomunikacyjnych, stosowanych technikach transmisyjnych oraz o budowie interfejsu radiowego, architekturze sieci, protokołach komunikacyjnych, a także protokołach dostępu do łącza radiowego, organizacji kanałów, procedurach systemowych i realizowanych usługach, w szczególności w systemach 5G. (W01)
Z zakresu umiejętności: Potrafi konfigurować i użytkować sieci radiokomunikacyjne, w szczególności sieci 5G, stosować narzędzia do planowania radiowego i weryfikacji rzeczywistych osiągów sieci oraz weryfikować warunki kompatybilności elektromagnetycznej. Umie wykonywać pomiary parametrów radiowych urządzeń i analizować zdarzenia oraz procedury sieciowe. Potrafi projektować sieci radiokomunikacyjne. (U01)